|
Förbättra arbetsmiljön – egentillverkad natriumhypoklorit
Med hjälp av endast vatten, koksalt och elektricitet tillverkar Elclozid® klorinatorn den önskade mängden natriumhypoklorit direkt på förbrukningsplatsen. Fördelarna med metoden är stora. All transport och hantering av klor är ett avslutat kapitel. Klor framställs genom en elektrolytisk process och kan doseras direkt i vattnet till en doserbehållare för att injekteras med hjälp av en eller flera doserpumpar. I båda fallen kan klordoseringen styras från mätgivare.
Det vanligaste är att låta klorinatorn för koksaltelektrolys producera en fast mängd natriumhypoklorit till en doserbehållare. Det betyder att den befintliga doseringsutrustningen kan användas utan större ombyggnader.
En 2-4 procentig koksaltlösning sönderdelas med elektrisk ström. Vid pluspolen bildas klor och syra och vid minuspolen natrium och väte. Natrium ger tillsammans med vatten natronlut som binder klor. Den slutliga produkten blir natriumhypoklorit och vatten.
Det finns många anledningar varför behovet av klor varierar för simbassänger; badfrekvens, filtertyp, cirkulationskapacitet, temperatur med mera. Utomhusbassänger kräver betydligt högre klortillsatser än inomhusbassänger. Klorinatorerna kan enkelt parallellkopplas för att få större kapacitet. För att uppnå en så lång livslängd som möjligt på elektrolyscellen skall rent vatten med låg hårdhet användas tillsammans med koksalt av god kvalité, till exempel tabletter eller granulat av samma typ som används i vattenavhärdare.
Exempel på användningsområdenBadvattendesinfektion
Hälsa och miljöMiljöbalkens krav att använda den kemiska produkt som antas vara minst farlig för människors hälsa och miljö, är en förklaring till att användandet av egentillverkad natriumhypoklorit ständigt ökar. En annan bidragande orsak är att tekniken idag är långt utvecklad och det finns smidiga och kostnadseffektiva lösningar även för de minsta baden.
SäkerhetVid elektrolys av salt och vatten bildas vätgas som kan vara explosiv vid koncentrationer över 4 %. Vid produktion till bufferttank ventileras vätgasen ut ur byggnaden med en fläkt som späder ut koncentrationen till mindre än 2 % direkt vid elektrolysen. Möjligheter och fördelar
|